badanie gestosci kosci

Na czym polega badanie gęstości kości?

Każdy z nas, by dbać o swoje zdrowie musi nie tylko leczyć pojawiające się dolegliwości. Bardzo ważna jest profilaktyka, czyli zapobieganie im lub zwiększanie szans na wczesne wykrycie. W tym celu powinniśmy regularnie udawać się na najważniejsze badania. Jednym z badań, do którego wskazania mogą występować dośc często do badanie gęstości kości. Na czym ono polega?

W jakie miejsce można się udać na badanie gęstości kości?

Jeśli wiemy, że w naszym wypadku występują wskazania do badania densytometrycznego bardzo ważne jest, by znaleźć gabinet, w którym wykonuje się badanie gęstości kości w Gdyni. Na takie badanie możemy nawet otrzymać skierowanie, jeśli faktycznie jest ono konieczne, lecz częściej będzie trzeba udać się prywatnie.

Najlepsze miejsce na wykonanie badania densometrycznego to profesjonalny gabinet, którego specjalizacją są choroby układu kostno-mięśniowego. Dobrym przykład może być gabinet Dobra Diagnostyka, który położony jest w trójmieście i specjalizuje się właśnie w tego rodzaju dolegliwościach.

Na czym polega badanie gęstości kości?

Badanie gęstości kości to inaczej densytometria, czy też badanie densytometryczne. Ma ono na celu wykryć ewentualne pojawienie się osteoporozy. Samo badanie jest naprwadę proste i trwa niedługo. Jego zalety to między innymi brak konieczności bycia na czczo ze strony pacjenta, czy też brak zagrożenia dla niego. Jedyne przygotowania, jakie trzeba poczynić przed takim badaniem, to odstawienie suplementów diety z wapniem na dobę przed jego wykonaniem oraz zrezygnowanie z biżuterii i ubrań z metalowymi dodatkami.

Do wykonania badania gęstości kości używa się specjalnego urządzenia, jakim jest aparat densytometryczny. Jest to stół, pod którym zamontowana jest specjalna mikrolampka rentgenowska. Nad stołem znajdziemy z kolei specjalny aparat z czujnikiem promieniowania. Samo badanie jest proste, gdyż pacjent po zmierzeniu i zważeniu kładzie się lub siada przy aparacie. Wtedy promieniowanie z lampki jest wysyłane do czujnika, a ten oblicza masę kości.