Nauka czytania

Nauka czytania u dziecka – jak pomóc mu w jej początkach?

Nauka czytania dla niektórych dzieci jest ogromną przyjemnością. Maluch poznaje litery, jest ciekawy w jakie wyrazy można je ułożyć. Innym małym czytelnikom przychodzi ona bardzo opornie. co wiąże się czasem z wręcz z buntem. Pamiętajmy, że każde dziecko jest inne w różny sposób podchodzi do kwestii nauki. Najgorszym błędem będzie więc zmuszanie malucha do siadania przed książkami. Istnieją sposoby na to, aby nie kojarzyło mu się to z przykrym obowiązkiem. Jakie? Podpowiadamy.

Nauka czytania u dziecka – daj dziecku czas

Jak już wspomnieliśmy, najlepszą z możliwych opcji jest po prostu obserwowanie dziecka. Trzeba dać mu czas na to, aż oswoi się z myślą, że nabiera nowe umiejętności. Trzeba mu ją tak przedstawić tak, aby cieszył się z tego faktu, a nie jedynie kojarzył go z najgorszą rzeczą, jaka spotkała go danego dnia.

Na początek warto rozwinąć w dziecku koncentrację oraz solidność. Tu z pomocą przyjdą na przykład szlaczki. Dziecko trenuje skupienie się, jak również dokładność w wykonywaniu poszczególnych ruchów. Świetną książeczką, która w sposób ciekawy podchodzi do nauki szlaczków i jest wstępem do rozwijania nauki czytania poprzez trening skupienia jest np. Moje szlaczki. Szlaczki są różnorodne i w bardzo ciekawy sposób zachęcają dziecko do treningu zdolności manualnych. Kolejną dobrą propozycją są „Moje cyferki. Mały Uczeń”. Tutaj także maluch rozwija dokładność i staranność. Poznaje cyferki i uczy się je pisać zgodnie z instrukcją. Potem już przechodzi do samodzielnego stawiania swoich pierwszych kroków w pisaniu.

Zobacz także: http://seolutions.pl/w-jaki-sposob-zachecic-dziecko-do-nauki-mowienia/

Czytanie u dziecka – stwórz mu dobre warunki

Stawianie pierwszych kroków w czytaniu warto rozpocząć od dokładnej nauki pisania liter. Bardzo pomocna w tym jest książka zatytułowana „Moje literki. Mały Uczeń”. W sposób bardzo przejrzysty i ciekawy wprowadza dzieci w świat liter i uczy samodzielnego ich zapisywania. Kiedy dziecko już doskonale porusza się w tej przestrzeni, można rozpocząć składanie wyrazów w sylaby. Na pewno nie może się to odbywać w trakcie, kiedy w domu panuje harmider. Dziecko nie powinno nic rozpraszać. W pokoju ma panować cisza i spokój, żeby maluch mógł się odpowiednio skoncentrować. Kolejna ważna rzecz, to odpowiedni wybór książki. Niech to będą jakieś ulubione dziecka, albo te, które mają ładne ilustracje. Ma być w końcu przyjemnie. Kiedy dziecko będzie zachęcone do tego, aby zacząć przygodę z czytaniem ciekawej lektury, wówczas takie działanie nie będzie mu się kojarzyło z przymusem, a raczej przyjemnością. Poczuje się dumne z tego, że samo jest w stanie sprawdzić, co słychać u jego ulubionych bohaterów.