OC w III kwartale

OC w III kwartale 2020. Ile płaciliśmy?

OC to ubezpieczenie obowiązkowe, które bezwzględnie musi wykupić każdy właściciel pojazdu mechanicznego. W tym tekście zrobimy podsumowanie tego, ile średnio płaciliśmy za polisę w III kwartale 2020 roku.

Jak wygląda rok 2020?

Bieżące wydarzenia oraz niepewność związana z dalszym funkcjonowaniem wielu firm oraz osób fizycznych sprawiły, że rynek ubezpieczeń też zanotował niewielkie spadki. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak pod względem zakupu ubezpieczeń wygląda rok 2020, wejdź na stronę: https://www.rdc.pl/sponsorowany/ile-zaplacimy-za-oc-w-2020-roku/. My w tym tekście zajmiemy się wyłącznie III kwartałem tego roku.

Kto płacił najmniej, a kto najwięcej

III kwartał 2020 roku nie przyniósł wielu zmian, jeśli chodzi o wysokość składek w zależności od regionu Polski. W dalszym ciągu mieszkańcy podkarpackiego płacili najmniej (554 zł), a pomorskiego najwięcej (771 zł). Jeśli chodzi o konkretne miasta, to Opole było najtańsze (615 zł), a Wrocław najdroższy (923 zł).

Wysokość składki OC a wiek

W tym wypadku również niewiele się zmieniło względem poprzednich lat. Od zawsze bowiem było tak, że najmłodsi kierowcy płacili najwięcej, a starsi najmniej. Wynika to z tego, że mniej doświadczeni posiadacze prawa jazdy są sprawcami największej liczby zdarzeń drogowych. W III kwartale kierowcy w wieku 19 lat płacili średnio 2215 zł, a w wieku 62 lat zaledwie 555 zł.

OC w kontekście marek samochodów

Posiadacze pojazdów marki BMW (jak co roku) nie mieli powodów do radości. Ich polisa kosztowała średnio 853 zł. Najmniej zapłacili posiadacze samochodów Toyota – 612 zł. Pamiętaj, że na wysokość składki bardzo wpływają rok produkcji, pojemność silnika oraz przebieg auta.  To te elementy w dużej mierze kształtują ostateczną cenę, jaką przyjdzie Ci zapłacić.

Stan cywilny a OC

W tej kwestii ubezpieczyciele również nie zaskoczyli swoich klientów. Najmniej wciąż płaciły mężatki i żonaci mężczyźni. Ich składka wynosiła średnio 595 zł. Z kolei panny i kawalerowie byli obciążeni największymi opłatami, które wynosiły średnio 972 zł. Taka sytuacja wynika z tego, że według wszelkich statystyk osoby z uporządkowanym życie osobistym są skore do mniejszego ryzyka na drodze, a co za tym idzie, nie powodują wielu zdarzeń drogowych.

Podsumowanie

Jak widzisz, III kwartał roku 2020 biorąc pod uwagę chaos, jaki obecni panuje, nie był zbyt zaskakujący, co tylko dobrze wróży na dalszą część roku. Widać jednak, że stałe elementy kształtujące wysokość składek wciąż są niezmienne i brane pod uwagę przez ubezpieczycieli podczas kalkulacji ubezpieczenia OC dla konkretnego klienta.