Siłownik śrubowy

Siłownik śrubowy – gdzie znajduje swoje zastosowanie?

Siłowniki śrubowe to jedne z najczęściej stosowanych rodzajów napędów, które stanowią ciekawą alternatywę dla siłowników hydraulicznych czy pneumatycznych. Mechanizmy śrubowe swoją niemałą popularność zawdzięczają kilku istotnym czynnikom, które wpływają na zakres ich powszechnego zastosowania, a także dostosowania budowy siłownika względem indywidualnych wymagań. Siłownik śrubowy pozwalają uzyskać płynny ruch przesuwny niezbędny do przeprowadzania wielu procesów w branży mechanicznej i nie tylko.

Siłownik śrubowy – co to jest?

Siłownik śrubowy, powszechnie nazywany jest również podnośnikiem lub dźwignikiem śrubowym, jest rodzajem napędu liniowego, na który składają się takie elementy mechaniczne jak motoreduktor ślimakowy czy trapezowa śruba po stronie osi zdawczej. Podnośniki śrubowe przez wielu ekspertów uważane są za idealny zamiennik dla siłowników pneumatycznych czy hydraulicznych z uwagi na precyzyjność ruchów oraz spójność mechanizmu. Siłowniki śrubowe mogą pracować pojedynczo lub też tworzyć większe układy połączone ze sobą wałami o zdecydowanie większym zakresie mocy i przesunięcia.

Napęd śrubowy i jego zastosowanie

Siłowniki śrubowe mogą być wykorzystywane w wielu branżach przemysłowych, począwszy od przemysłu maszynowego po przemysł wytwórczy czy obróbkowy. Skąd bierze się tak uniwersalnych charakter podnośników śrubowych? W dużej mierze z faktu, że dźwigniki są niemalże niezbędne wszędzie tam, gdzie zachodzi konieczność pionowego lub poziomego przemieszczania przedmiotów o mniejszych lub większych gabarytach. Najwyższej jakości siłowniki śrubowe pozwalają swobodnie podnosić, opuszczać, ciągnąć, pchać i dociskać obiekty w zależności od aktualnych potrzeb. Prędkość, z jaką mechanizm śrubowy ma docelowo przemieszczać obiekt można dostosować do wykonywanej akurat czynności, a ograniczenie stanowi maksymalna prędkość wybranego modelu siłownika.

Zobacz także: https://drzewożycia.org/motoreduktor-alternatywa-dla-tradycyjnych-ukladow-napedowych/

Podnośniki śrubowe – najważniejsze cechy

Dźwigniki śrubowe nie bez powodu cieszy się tak wielkim zainteresowaniem zarówno ze strony klientów indywidualnych, jak i przedsiębiorców. Szeroki zakres zastosowania siłowników pozwala usprawniać wiele procesów mechanicznych czy logistycznych i zachować pełną płynność działania. Podnośniki śrubowe od najlepszych producentów na rynku napędów, gdzie jednym z liderów jest firma https://kacperek.com.pl/, wyróżniają się szeregiem cech, dzięki którym ich wielofunkcyjność stoi na tak wysokim poziomie. Są to m.in. możliwość stosowania napędów ręcznych lub elektrycznych, różne zakończenia śrub i gwintów czy różne rodzaje kołnierzy mocujacych.