dwie przesyłki kurierskie

Paczki z Polski do UK: kto płaci opłatę celną za przesyłkę?

Wysyłanie paczek za granicę od dawna jest sposobem na wymianę podarunków czy przekazanie bliskiej osobie przedmiotów, które w kraju docelowym są znacznie droższe lub trudno dostępne. Przesyłki z Polski do Anglii były formą wsparcia dla osób, które wyjeżdżały na Wyspy do pracy, aby zarobić pieniądze na nowe mieszkanie czy samochód. Obecnie prawo wprowadza znaczne ograniczenia w tym zakresie, a jednym z nich jest cło.

Przesyłki z Polski do Anglii – co można w nich umieścić?

Jednym z wielu ograniczeń dotyczących prywatnej wymiany towarów w celach niehandlowych jest wprowadzenie drugiej listy produktów i substancji, których nie może zawierać paczka z Polski do UK. Nie wszystkie paczki są szczegółowo sprawdzane, a celnik nakłada opłatę na podstawie deklaracji wypełnionej przez nadawcę. Może się jednak zdarzyć, że z jakiegoś powodu przesyłka zostanie poddana takiej kontroli. Konsekwencje złamania tego zakazu mogą być różne: od sankcji prawnych, po wysokie cło.

Wysyłanie paczek z Polski do UK tylko nieznacznie różni się od tego, jakie pamiętamy z czasów, kiedy Wielka Brytania była w Unii Europejskiej. Pojawiła się jedynie konieczność wypełnienia deklaracji celnej oraz poniesienia dodatkowych kosztów związanych z odprawą. 

Do paczki można włożyć rzeczy osobiste takie jak odzież, książki, przybory szkolne, fotografie, przedmioty codziennego użytku. W formie prezentu można też wysłać rower czy hulajnogę, praktyczny mebel lub inny element wyposażenia domu, jeśli jego gabaryty mieszczą się w ofercie firmy kurierskiej.

Jak wysłać paczkę do UK po Brexicie?

Wiele osób zastanawia się, jak wysłać paczkę do UK po Brexicie i czy wiąże się to z wysokimi kosztami. Wysyłanie paczek z Polski do Anglii odbywa się na takich samych zasadach – zwłaszcza, że firmy kurierskie dostępne na https://www.euro-paka.pl/ ułatwiają też dopełnienie formalności. Serwis umożliwia wybór optymalnej oferty przewozowej, a po zleceniu przesyłki z Polski do Anglii nadawca otrzymuje gotowe dokumenty do wypełnienia. Przewoźnicy idą nawet o krok dalej, wyręczając klienta w wypełnianiu kodów.

Jednym z elementów procesu jest też naliczanie opłat za usługę, w tym podatku VAT i opłaty celnej. Firma DPD znacznie uprościła tę czynność, automatycznie doliczając do ceny usługi opłatę celną importową w wysokości 6.05 EUR. Podczas nadawania przesyłki niezbędne jest też wypełnienie formularza, w którym nadawca wymienia wszystkie zawarte w paczce przedmioty oraz określa ich szacunkową wartość.

Paczka UK do Polski – kto i kiedy płaci cło?

Naliczenie opłaty celnej w dużej mierze zależy od decyzji Urzędu Celnego. Oczywiście urzędnicy muszą kierować się przepisami, jednak interpretacja w konkretnych przypadkach należy tylko do nich. Przykładowo, jeśli nadawca wysyła paczkę jednorazowo, a jej zawartość sugeruje, że jest to prezent, urzędnik może zwolnić przesyłkę z opłaty. Warto jednak wiedzieć, że jeśli dojdzie do jej naliczenia i trzeba będzie zapłacić cło, za uiszczenie danej kwoty jest odpowiedzialny adresat.

Opłata jest wnoszona po otrzymaniu informacji, jaką przekazuje Urząd Celny – najczęściej drogą telefoniczną. Obciążenie nią odbiorcy paczki zagranicznej jest ważne, jeśli chcesz podarować coś bliskim w trudnej sytuacji, aby zapewnić im pomoc. Droga zawartość czy niewłaściwie dobrane produkty mogą narazić ich na dodatkowe koszty.

Opłata celna może być naliczona, jeśli:

  • wartość paczki przekracza 39 GBP,
  • umieszczone w niej przedmioty zostały wyprodukowane poza UE i UK,
  • ilość wysyłanych produktów sugeruje przeznaczenie handlowe,
  • produkty w paczce są ustawowo objęte cłem.

Wiedza o zasadach obliczania opłaty celnej pozwoli Ci też oszacować, ile kosztuje paczka priorytetowa do Anglii. Dzięki temu przygotujesz się na określone wydatki lub dokonasz modyfikacji zawartości paczki z Polski do UK. Warto też pamiętać o tym, dokonując wyceny zawartości. Zawyżone kwoty mogą przyczynić się do konieczności zainwestowania dodatkowych środków.