Ekstrakty roślinne królują na półkach aptek i drogerii, można je znaleźć w suplementach i kosmetykach. Lubimy świadomość, że używamy produktów naturalnych, pochodzących prosto z przyrody, jednak roślina roślinie nierówna. Podobnie jest z adaptogenami, czyli przedstawicielami świata flory posiadającymi niezwykle korzystne dla człowieka właściwości. Dużą popularnością wykazują się: Różeniec Górski (Rhodiola Rosea L, Sedum Rosea (L.) Scop, Sedum Rhodiola DC) oraz Ashwagandha (Witania Ospała, Withania Somnifera). Specyfików jest wiele, jednak decydując się na suplementację należy dokonać wyboru. Który ekstrakt będzie dla Ciebie odpowiedni? Oto krótkie porównanie właściwości Różeńca Górskiego i Ashwagandhy.
Różeniec Górski – garść informacji
Różeniec Górski to roślina o bardzo charakterystycznym wyglądzie. Łodyżki są ściśle otoczone spiczastymi, mięsistymi listkami. Kwiaty Różeńca są drobne i tworzą skupiska. Występuje w górach na terenie Ameryki Północnej, Azji i Europy. W Polsce można znaleźć go w Sudetach i Karpatach.
Różeniec był wykorzystywany jako roślina lecznicza w Rosji, Skandynawii i Chinach. Jego ekstrakt działa przeciwutleniająco, podobnie jak większości adaptogenów. Rhodiola jest także cenionym środkiem wspierającym funkcje seksualne i korzystnie wpływającym na kondycję ciała. Wspomaga także koncentrację i zdolności percepcji. Różeniec znajduje także zastosowanie jako środek łagodzący rozregulowanie zegara bologicznego związanego ze zmianą strefy czasowej.
Ashwagandha – skąd pochodzi, jak wygląda, jakie ma właściwości?
Witania Ospała pochodzi z Indii, północnej Afryki i Bliskiego Wschodu. Roślina jest podobna do krzewów pomidora, a jej owoce przypominają małe pomidorki. Zbliżony wygląd nie powinien dziwić, ponieważ Ashwagandha jest kuzynem pomidora, a także papryki.
Witania Ospała korzystnie wpływa na układ odpornościowy, pozytywnie oddziałuje także na umysł, polepsza zdolność koncentracji. Zmniejsza poczucie niepokoju i polepsza samopoczucie. Korzystnie działa na płodność i funkcje seksualne. Ashwagandha pomaga regulować stężenie glukozy i cholesterolu we krwi. Jest też antyoksydantem, podobnie jak większość adaptogenów. Pomaga także w walce z bezsennością i kłopotami z zasypianiem.
Który ekstrakt wybrać?
Obie rośliny są adaptogenami, więc mają wiele zbliżonych właściwości. Zarówno Ashwagandha, jak i Różeniec Górski będą wspierać organizm w dążeniu do równowagi psychicznej i fizycznej. Rośliny są jednak inne chemicznie i chociaż wydaje się, że ich działanie jest bardzo zbliżone, różnie będą oddziaływać na poszczególne organizmy. Który preparat będzie więc lepszy? To zależy dosłownie od Ciebie – od Twojego organizmu i tolerancji na poszczególne związki chemiczne. Warto wypróbować oba ekstrakty, by przekonać się, który działa na Ciebie lepiej i silniej.
Przy wyborze preparatu na bazie ekstraktu z adaptogenów warto zwrócić uwagę na jakość i ilość składników aktywnych. Jeśli sięgniesz po suplement, w którym jest mało “Ashwagandhy w Ashwagandzie”, nie spodziewaj się spektakularnych rezultatów. Dobre jakościowo preparaty znajdziesz na przykład w Muscle Power.pl, internetowym sklepie z suplementami