wynajem samochodow

Wynajem samochodów dla firm – czy to opłacalne?

Coraz popularniejszą metodą, na którą decydują się przedsiębiorcy jest najem aut dla swoich pracowników. Jeszcze do niedawna na taki krok decydowały się tylko wielkie korporacje i biznesy, jednak wypożyczalnie wychodzą z inicjatywą również dla mniejszych posiadaczy działalności.

Dzięki temu zarówno przedstawiciele małych jak i dużych biznesów odchodzą od kupowania samochodów na własność, ponieważ z wielu prostych powodów bardziej opłaca się im opcja wypożyczenia. Tylko niektórymi z tych powodów są zwolnienie z opłaty ubezpieczenia czy kosztów serwisowania.

Rozsądny wybór wypożyczalni

Najważniejszą rzeczą jest zacząć współpracę z firmą, która na rynku posiada już zaufanie i pozytywne opinie jej klientów. W końcu wynajem samochodów dla swoich pracowników ma służyć zredukowaniu kosztów, a nie narażaniu się na ukryte dodatkowe. W zależności od wielkości firmy jaką posiadamy, będziemy musieli znaleźć taką wypożyczalnie, która pozwoli nam na przebieranie w modelach względem naszych potrzeb. Przykładowo, jeżeli pracownik ma za zadanie długotrwałe i wielorazowe przemierzanie zakorkowanego miasta, to najlepiej sprawdzi się miejskie auto kompaktowe. Z drugiej strony, jeśli osoba pracująca w naszej firmie musi pokonać wiele kilometrów w drodze do pracy lub też przemierzać trasy służbowo to perfekcyjne może okazać się większe, mocniejsze kombi.

wynajem samochodow

Najważniejsze jest czytanie umowy

Najprostszym sposobem na sprawdzenie wiarygodności wypożyczalni jest dokładne przeanalizowanie umowy i wszystkich papierów związanych z ofertą. Jeśli regulamin wraz z umową będzie jasno i przejrzyście napisany oraz nie będzie w nim żadnych „haczyków”, to możemy być pewni, że mamy do czynienia z zaufaną wypożyczalnią.

Najczęstszymi informacjami, które są minimalizowane na umowie, może być narzucenie limitu kilometrów, po przekroczeniu którego będziemy musieli płacić ogromne kwoty za nadwyżkę. Inną nietypową wzmianką w regulaminie jest informacja o serwisowaniu i ponoszeniu kosztów związanych z utrzymaniem auta przez osobę najmującą.

Pakiety wynajmu – jak działają i jaki wybrać?

Wypożyczalnie, które wynajmują auta dla firm, chcąc jak najbardziej dostosować się do potrzeb klientów, decydują się na wprowadzenie pakietów wynajmu. Dzięki temu, mniejsze działalności gospodarcze mogą zaopatrzyć się w mniejszą flotę samochodów do rozkładu na wszystkich swoich pracowników, a większe posiadać określoną flotę na wyłączność.

Pierwszym z pakietów jest możliwość przejazdu na zawołanie. Polega to na tym, że określona firma wyposażona jest w aplikację, do której przypisane zostają konta służbowe pracowników. W ten sposób, każda osoba pracująca w firmie może za pomocą aplikacji poprosić o pojazd, który zostanie jej dowieziony pod wskazane miejsce. Pakiet ten zapewnia pełny serwis auta po stronie wypożyczalni oraz darmowe parkowanie w strefie miejskiej.

Kolejnym pakietem jest wynajem samochodu na własność. W tym przypadku mamy do czynienia z przypisaniem określonej floty samochodów dla danej firmy, a każdy z pracowników będzie miał swój indywidualny samochód służbowy.

Ostatnim, najbardziej nietypowym, lecz sprawdzonym sposobem są vouchery przejazdowe. Pracownicy, w zależności od ich miejsca zamieszkania lub pełnionych funkcji dostają od szefa firmy bilety na przejazdy samochodami z wypożyczalni. Sposób ten jest podobny do pakietu pierwszego, jednak zamiast popularnej aplikacji otrzymujemy konkretną ilość przejazdów.