sposoby na katar

Męczy Cię katar? Sprawdź, jak możesz się go pozbyć

Zapalenie błony śluzowej nosa najczęściej wywołują wirusy i bakterie. Katar jest uciążliwy, ponieważ utrudnia oddech, a sącząca się wydzielina powoduje przemęczenie, ból głowy i zakłóca normalne funkcjonowanie. Sprawdź, jak możesz złagodzić takie objawy.

Pierwszą pomocą są leki na katar, które możesz zażywać nie tylko w formie kropli do nosa, ale również sztyftów, maści i sprayów. Mają za zadanie obkurczyć śluzówkę nosa, by przynieść natychmiastową ulgę w oddychaniu. Z leków doustnych w leczeniu kataru sprawdzają się preparaty mające w składzie pseudoefedrynę, która zmniejsza ilość wydzieliny. Jak jeszcze wspomóc swój organizm w walce z uporczywym katarem?

 Domowe sposoby na katar

Choć nie są tak skuteczne jak leki, to jednak domowe sposoby mogą złagodzić objawy i przynieść tymczasową ulgę. Jakie masz do wyboru rozwiązania, by katar nie był tak dokuczliwy?

  • Picie ciepłych napojów – może to być herbata z miodem i cytryną, bulion drobiowy lub ciepłe mleko z czosnkiem, które złagodzą podrażnienia gardła i nawilżą błonę śluzową.
  • Inhalacje – nawet wdychanie zwykłej parówki z solą morską przynosi poprawę w oddychaniu. W inhalacjach sprawdzają się również olejki eteryczne (eukaliptusowy, miętowy, lawendowy), które przy wdychaniu rozluźniają zatkaną zatokę nosową i zmniejszają obrzęk błony śluzowej.
  • Korzystanie z soli fizjologicznej – płukanie nosa solą fizjologiczną usuwa nadmiar wydzieliny, oczyszcza nos i nawilża błonę śluzową.
  • Ciepła kąpiel – rozluźnia mięśnie i zmniejsza obrzęk błony śluzowej, przynosząc ulgę w przypadku kataru. Możesz do wody dorzucić garść soli kuchennej lub dodać kilka plastrów imbiru, który ma działanie antyseptyczne i odkażające.
  • Kompresy – sprawdzą się zarówno ciepłe, jak i zimne kompresy, przykładane na skronie, ponieważ zmniejszą obrzęk i złagodzą ból głowy związany z katarem.

Kompresy mogą być nasączone wodą, ale warto także użyć octu jabłkowego, by zmniejszyć obrzęk błony śluzowej. Wymieszaj 1 łyżkę octu jabłkowego z 1 szklanką ciepłej wody. Nasącz chusteczkę w roztworze i przyłóż na twarz, szczególnie w okolicach nosa i czoła. W kompresach sprawdza się także olejek z drzewa herbacianego i napar z mięty lub majeranku, w którym nasącza się chusteczkę i przykłada ją do nosa.

Katar – jak wyleczyć przypadłość?

Pamiętaj o elektrolitach – sole mineralne, takie jak sód, potas, wapń, magnez i chlor odgrywają ważną rolę w regulowaniu poziomu płynów w organizmie. Gdy masz katar, zwykle doświadczasz takich objawów jak gorączka, bóle głowy i osłabienie, które często prowadzą do utraty płynów i odwodnienia.

Wspomagaj się ponadto naparami z rumianku i szałwii oraz włącz do leczenia witaminę C, która jest nieoceniona w walce z takimi infekcjami jak katar. Wspomaga produkcję białych krwinek, które są pogromcami wirusów i bakterii. Spożywanie większej ilości witaminy C w czasie choroby skraca czas występowania kataru, a także zmniejsza jego nasilenie.

Unikaj także alergenów (pyłki roślin, kurz, roztocza, zwierzęta), ponieważ katar może być spowodowany alergią. Zadbaj o czystość powietrza w pomieszczeniu, w jakim przebywasz i o jego odpowiednie nawilżenie.