Czy dorośli też mogą układać puzzle?

Puzzle bardzo długo kojarzyły się głównie z zabawą dla dzieci. Nic w tym dziwnego, ponieważ większość z nas utożsamia je z dzieciństwem. Dzisiejszy świat pokazuje jednak, że nawet dorośli powinni zainteresować się układaniem puzzli. Ten rodzaj rozrywki ma wiele zalet. Jakich? Odpowiadamy na pytanie czy i dlaczego dorośli powinni układać puzzle.

Edukacyjna historia puzzli

Pierwsze puzzle zostały stworzone jako pomoc w nauce. John Spilsbury, kartograf i grafik uważany za wynalazcę puzzli,  szukał sposobu na to by zapamiętać nazwy państw świata. Brytyjczyk wpadł na pomysł, że naklei mapę na drewnianą deseczkę, którą następnie przetnie wzdłuż granic krajów. Powstanie puzzli miało więc charakter edukacyjny, nie rekreacyjny.

Również dzisiaj, puzzle wykorzystuje się do nauki. Rodzinne układanie puzzli może pomóc w rozbudzaniu ciekawości poznawczej dziecka, skłonić go do zadawania pytań czy samodzielnego szukania informacji. Co ma jednak z tego dorosły?

Puzzle dla dorosłych również uczą…

Także pełnoletni mogą wykorzystywać puzzle w celach edukacyjnych. Układanki dają bowiem możliwość poznania architektury, geografii, niezwykłych zwierząt czy nawet sztuki. Dostępnych wzorów jest bardzo wiele, w zależności co tak naprawdę nas interesuje. Dużą popularność zyskały puzzle z arcydziełami światowego malarstwa, szczególnie wśród miłośników konkretnych malarzy i artystów.

…i rozwijają

Puzzle dla dorosłych są świetnym narzędziem do ćwiczenia mózgu. Podczas układani pobudzamy obie półkule. Pierwsza półkula odpowiada głównie za emocje oraz działanie kreatywne, druga z kolei odpowiada za zadania logiczne, matematyczne czy werbalne. Układanie puzzli zmusza więc do logicznego myślenia, pobudza umiejętności analitycznie, a jednocześnie zostawia nutkę kreatywności. W ten sposób pojemność naszych komórek mózgowych się zwiększa. Puzzle pomagają także w rozwijaniu zdolności wzrokowych i przestrzennych, a także cech osobowości m.in cierpliwości.

Puzzle dla każdego

Na rynku dostępne są setki tysięcy rodzajów puzzli. Wielu producentów oferuje także puzzle na zamówienie. Dzięki temu można na układance umieścić zdjęcie lub specjalną dedykację i tym samym stworzyć niesamowity prezent. Takie dedykowane puzzle to oryginalny upominek na każdą okazję.