suchosc oczu

MADE, czyli nowe wyzwanie dla oczu w czasie pandemii

Maseczki ochronne na przestrzeni ostatnich miesięcy stały się jednym z obowiązkowych elementów naszych strojów wyjściowych. Co ciekawe, noszenie maseczek nie tylko ingerują w nasz wizerunek, ale i przyczynia się do powstawania „maskne”, czyli trądziku od maseczki ochronnej. Coraz częściej mówi się też o zjawisku MADE, który negatywnie wpływa na kondycję naszych oczu. Czym dokładnie objawia się MADE i jak temu zaradzić?

Co to jest MADE?

Co kryje się pod tym tajemniczym terminem? To nic innego jak skrót od angielskiego „mask-associated dry eye”, co można przetłumaczyć jako suchość oka towarzysząca noszeniu maseczki. W czasie pandemii coraz częściej można bowiem zauważyć zależność między długotrwałym użytkowaniem maseczek ochronnym a problemami z utrzymaniem optymalnego poziomu nawilżenia oczu. Pytanie tylko, z czego one wynikają?

MADE – przyczyny suchości oczu w czasie pandemii

Maseczki ochronne skutecznie zapobiegają przenoszeniu się wirusa drogą kropelkową tylko wtedy, gdy materiał, z którego są wykonane wyróżnia się zbitym splotem. Nie każda maseczka przylega swobodnie do kształtu twarzy, dlatego często można spotkać się z problemem powstawania dziur, przez które przedostaje się wydychane przez nas powietrze. Napotykając opór ze strony materiału jego strumień jest znacznie silniejszy niż w normalnych okolicznościach, dlatego z łatwością dociera w okolice oczu. To z kolei powoduje szybsze tempo parowania filmu łzowego, który jest niezbędny do zachowania prawidłowego nawilżenia oczu. Jego brak powoduje dyskomfort w postaci bolesnych podrażnień, swędzenia czy zaczerwienienia oczu.

Suchość oka przy MADE – jak zapobiegać?

Pierwszą i najskuteczniejszą metodą eliminacji problemu zespołu suchego oka jest odpowiednio dopasowana maseczka. Każdy centymetr jej brzegu powinien dobrze przylegać do twarzy, zapobiegając tym samym przedostawaniu się ciepłego strumienia powietrza w okolice oczu. Należy również zaopatrzyć się w wysokiej jakości krople nawilżające, które okazują się prawdziwym wybawieniem przy uporczywych dolegliwościach suchego oka i to nie tylko spowodowanego noszeniem maseczek ochronnych w czasie pandemii. Warto jednak pamiętać, aby zakup kropli do oczu poprzedziła konsultacja z okulistą czy optometrystą, zwłaszcza jeśli nie mamy większego doświadczenia z podobnymi preparatami.

Suchość oka – dodatkowe zabiegi profilaktyczne

O odpowiednie nawilżenie oczu w czasie pandemii należy zadbać jeszcze bardziej kompleksowo, dlatego oprócz dopasowanej maseczki czy skutecznych kropli nawilżających warto również zafundować sobie porządne okulary do komputera. Większość z nas pracuje w trybie „home office”, więc przed ekranami laptopów czy smartfonów spędzamy jeszcze więcej czasu. To z kolei przyczynia się do nadwyrężania oczu i ich przesuszenia, co w połączeniu ze zjawiskiem MADE tworzy mieszankę wybuchową. Kupując okulary do komputera wyposażone w szkła z powłoką antyrefleksyjną niwelującą szkodliwe działania światła niebieskiego emitowanego przez monitory zmniejszamy negatywny wpływ refleksów świetlnych pochodzących z ekranów urządzeń, co z kolei przekłada się na skuteczne ograniczenie utraty odpowiedniego nawilżenia.

Odwiedź stronę sklepu Twoje Soczewki, w ofercie którego znajdziesz różnorodne soczewki kontaktowe, każdy rodzaj płynu do ich pielęgnacji i akcesoria soczewkowe, a także bogatą ofertę okularów i na pewno wybierzesz produkty idealne dla Ciebie. Zapraszamy!