nuzeniec

Objawy nużeńca w oczach – jak wyglądają?

Objawy nużeńca w oczach są dość specyficzne, choć większość z nich może się pojawiać również w przypadku innych chorób oczu, np. gradówki czy jęczmienia. W związku z tym niepokojące objawy wymagają specjalistycznej diagnozy, która pozwoli odpowiednio pokierować leczeniem. Jak rozpoznać objawy nużeńca w oczach?

Nużyca oczna

Występowanie

Objawy

brzegi powiek

  • zaczerwienienie

  • świąd

  • podrażnienie

rzęsy

  • swędzenie

  • wypadanie włosów

  • pieczenie

brwi

  • swędzenie

  • wypadanie włosów
  • pieczenie

Objawy nużeńca pojawiające się w oczach mogą bardzo niepokoić, bo utrudniają codzienne funkcjonowanie. Aby uniknąć dalszego rozprzestrzeniania się choroby i nasilenia uciążliwych objawów, należy jak najwcześniej rozpocząć leczenie okulistyczne – mówi Marcin Bielonko, członek zarządu Farmacia Verde

Objawy nużeńca w oczach – dlaczego nużeniec występuje w oczach?

Objawy nużeńca w oczach pojawiają się z powodu zakażenia. Często, nawet nieświadomie, pocieramy oczy dłonią, na której znajdują się pasożyty lub przenosimy je z innych części twarzy. Wiele chorób, w tym nużeńca, można również transportować z zakażonych przedmiotów (np. okulary, tusz do rzęs). Nużyca może się również rozwijać u osób, które mają obniżoną odporność, odczuwają chroniczny stres lub mają zaburzoną pracę hormonów.

Czy objawy nużeńca w oczach są bolesne? Zazwyczaj nie, choć wiele oczywiście zależy od tego, jak bardzo zaawansowana jest choroba. Jeśli pojawia się:

  • uczucie piasku pod powiekami,

  • silny świąd,

  • zaczerwienienie powiek i okolic oczu,

to przebieg choroby sprawia dyskomfort i może być bolesny.

nuzeniec

Nużeniec oczu bywa mylony z innymi chorobami. Dlatego tak ważna jest profesjonalna diagnostyka, która czasami oprócz wywiadu z pacjentem i obserwacji, może obejmować również badania laboratoryjne. Leczenie nużeńca w oku również wymaga opieki specjalisty, gdyż nieleczona lub źle leczona nużyca powiek prowadzi do poważnych konsekwencji, np. suchości oka – mówi Justyna Masal-Ochotny, kosmetolog

Objawy nużeńca w oczach i zapobieganie im

Aby objawy nużeńca w oczach występowały jak najrzadziej, konieczna jest odpowiednia profilaktyka. Przede wszystkim należy unikać potencjalnych czynników zakaźnych i pamiętać o właściwej higienie. W związku z tym nie należy podejmować bezpośredniego kontaktu z osobą zarażoną ani należącymi do niej przedmiotami osobistymi. Ponadto należy dokładnie oczyszczać twarz i okolice oczu, najlepiej rano i wieczorem, używając do tego celu delikatnego płynu do demakijażu. Lepiej też unikać testerów kosmetycznych dostępnych powszechnie w drogeriach, ponieważ mogą się na nich znajdować pasożyty. Warto też zwrócić uwagę na kwestie higieniczne, jeśli korzystamy z oferty salonów kosmetycznych. Wszystkie stosowane przez nich narzędzia wielorazowe powinny być dokładnie dezynfekowane. W związku z tym podstawowym działaniem zapobiegawczym jest ostrożność, profilaktyka oraz stosowanie podstawowych zasad higieny. W czasie leczenia można stosować soczewki, ale najlepiej jednorazowe, ponieważ w ten sposób można uniknąć migracji pasożyta i uniknąć wtórnych zakażeń.

Odexim dermokosmetyki na nużycę

Zestaw kosmetyków Odexim to produkty, które skutecznie eliminują zakażenie nużeńcem. Działają kompleksowo, dzięki czemu wykazują bardzo dobrą skuteczność w niwelowaniu objawów choroby. Oprócz tego, że działają objawowo, zwalczają także przyczyny zakażenia. Świetnie łagodzą nieprzyjemne objawy choroby, takie jak świąd i zaczerwienienie. Najważniejsze cechy zestawu to:

  • starannie wyselekcjonowane składniki aktywne,

  • szybka poprawa stanu skóry,
  • łagodzenie objawów nużycy,

  • dostępność bez recepty.

Podsumowując, nużeniec to podstępny pasożyt, który odżywia się sebum, martwym naskórkiem oraz pozostałymi wydzielinami znajdującymi się na powierzchni skóry. Jego patologiczne namnażanie się jest groźne dla skóry, a co więcej, pasożyt może się również rozprzestrzeniać na inne części ciała, w tym również oczy. Ważne jest zatem, aby odpowiednio mu przeciwdziałać i wcześnie zacząć kurację leczniczą.

FAQ

  1. Czy objawy nużeńca w oczach są bolesne?

To powszechnie zadawane pytanie, na które nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko zależy od tego, na jakim etapie rozwoju jest choroba. W zaawansowanych stadiach objawy mogą być bardzo dokuczliwe, a nawet utrudniać normalne funkcjonowanie. Uciążliwy świąd, zaczerwienienie i pieczenie oczu mogą być bardzo dotkliwe. W związku z tym już na wczesnych etapach choroby należy postawić na odpowiednie leczenie okulistyczne i dermatologiczne (bo nużeniec najczęściej występuje też na skórze), które warto uzupełnić o profesjonalną pielęgnację np. dermokosmetykami Odexim.

  1. Czy objawy nużeńca w oczach mogą być spowodowane przez testowanie kosmetyków w drogerii?

Tak, ponieważ mogą one być zakażone nużeńcem. Specjaliści przestrzegają, by nie stosować takich akcesoriów, szczególnie jeśli jesteśmy w grupie ryzyka. Aby przeciwdziałać zakażeniu, profilaktycznie można stosować naturalne kosmetyki aktywne.

  1. Czy objawy nużeńca w oczach mogą być spowodowane przez noszenie okularów innej osoby?

Tak, jeśli osoba, której okulary nosimy jest zarażona nużeńcem. Na powierzchni okularów może znajdować się pasożyt, który wraz z przedmiotem zostanie przeniesiony na nasz skórę. To jeden z wielu wariantów zakażenia. Aby skutecznie przeciwdziałać zakażaniu, warto stosować wcześniej kosmetyki, które zawierają starannie wybrane składniki naturalne, o aktywnym działaniu, dopasowane do walki z nużycą.

Bibliografia

  1. Kircik L., Del Rosso J., Layton AM., Schauber J.: Over 25 years of clinical experience with ivermectin: an overview of safety for an increasing number of indications. J Drugs Dermatol 2016, 15, 325-332
  2. Kuźna-Grygiel W., Kosik-Bogacka D., Czepita D., Sambor I.: Objawowe i bezobjawowe inwazje Demodex spp. powiek u osób w różnych grupach wiekowych, Wiad Parazytol. 2004, 50.

  3. Darji K., Burkemper N.: Pityriasis folliculorum: response to topical ivermectin. J Drugs Dermatol 2017, 16, 1290-1292
  4. Kamoun B., Fourati M., Feki J., Mlik M., Karray F., Trigui A., et al.: Blepharitis due to Demodex: myth or reality? J Fr Ophtalmol 1999, 22, 525-527
  5. Steinhoff M., Vocanson M., Voegel J., Hacini-Rachinel F., Schäfer G.: Topical ivermectin 10 mg/g and oral doxycycline 40 mg modified-release: current evidence on the complementary use of anti-inflammatory rosacea treatments. Adv Ther 2016, 33, 1481-1501